Ja upotrebljavam termin neoliberalizam u značenju: ideološki stav koji ima negativno mišljenje o državi, a pozitivno o privatnom vlasništvu.
Stav je ideološki jer se u principu ne obazire na argumente, država je uvek loša (ponekad nužno zlo), privatno vlasništvo uvek dobro.
Neoliberalizam je i ideoogija koja preovlađuje u društvu u kome:
1) većina društvenih ključnih aktera deli neoliberalni stav
2) društvene promene koje se najavljuju i smatraju poželjnim, a i stvarno se dešavaju su u skladu sa neoliberalnim stavom.
Primer za to kod nas je, na primer, privatizacija medija koja se trenutno sprovodi pod geslom "država mora da se povuče iz medija".
Ovo je još bitno:
1) Po mom mišljenju, ovaj pojam neoliberalizma se podrazumeva u diskursu u Evropi kada se upotrebljava termin "neoliberalno". Recimo kada taj termin upotrebljavaju Cipras, Varufakis, Korbin, Žižek i drugi.
2) moj zadatak kao filozofa nije samo da opišem upotrebu termina od strane drugih, nego da ga produbim ili preciziram.
I još nešto:
- Ako ovako definišemo neoliberalizam, on nesumnjivo postoji, jer postoje izjave aktera koje se poklapaju sa njegovom definicijom.
Ako bi neoliberalizam definisali kao krajnje, poželjno stanje minimalne države u okviru neoliberalnog stava, onda bismo mogli da tvrdimo da neoliberalizam ne postoji, kao što je kod nas popularno. Ali tada bi nam bio potreban drugi pojam kojim bismo opisivali ovaj ideološki stav koji postoji.
Više o neoliberalizmu na Dvogled.rs